понеділок

Консультація для батьків "Спостереження в житті дитини"

 

Консультація для батьків 
«Спостереження в житті дитини»
підготувала вихователь 
КЗДОКТ№5 «Веселі зайчата»ММР” 
Бережна І.М
 Однією із активних форм пізнання навколишнього світу дітьми дошкільного віку є спостереження. У дитячому садочку спостереження відбувалися щоденно,  мали систематичний, накопичувальний  характер, складалися з певних етапів метою яких були певні цілі. Наразі, у воєнний час, коли діти  не мають можливості відвідувати дитячий садок, ми звертаємося до вас із пропозицією організовувати спостереження самостійно, виконуючі певні вказівки вихователя.
 Для початку розглянемо значення спостереження як метод навчання,  психічний процес та вид пізнавальної діяльності. 
 У результаті розвитку спостережень формується спостережливість – сукупність особистих якостей і здібностей людини, яка передбачає вміння підмічати суттєве в навколишньому світі, правильно розпізнавати типові риси в тих чи інших явищах, швидко орієнтуватися в різних ситуаціях. Методу спостереження належить особлива роль у пізнанні дітьми природи, оскільки він базується на чуттєвому сприйманні, забезпечує живий контакт дітей з реальними об'єктами природи, в результаті чого у дітей формуються реалістичні уявлення про об'єкти природи та зв'язки між ними. Участь мислення у сприйманні стимулює пізнавальний пошук дітей, сприяє зв'язку набутих чуттєвих образів з тими, що у дітей вже є, і допомагає виникненню власних суджень.Спостереження за об'єктами природи сприяють розвитку мови дітей. К. Д. Ушинський зазначав, що основа розуміння суто людської мови полягає в правильному логічному мисленні, а правильна логіка мислення виникає з правильних і точних спостережень.У процесі спостережень розвиваються аналізатори: зір, дотик, слух, нюх, засвоюються сенсорні еталони.Нові знання, що їх набувають діти, дають поштовх для розвитку пізнавальних інтересів.
  Як організувати спостереження
Спостереження проводять  у куточку природи або надворі. Оптимальний час — від 5 до 10 хв.
Залежно від його змісту спостереження можна проводити:
до та після сніданку;
на прогулянці;
перед обідом;
увечері.
 Розкажіть дитині, що є певні правила поведінки під час спостережень:
зручне для себе місце;
не заважати іншим.
 Для збільшення концентрації уваги дітей використайте емоційні вправи, як-от «Вітер-вітерець», «Послухаємо тишу» тощо.
Заздалегідь спроєктуйте концепцію спостереження. Власне спостереження побудуйте за такою схемою:
  • розглянути предмет, об’єкт, явище;
  • повідомити дітям цікаву інформацію про нього;
  • спрямувати дитяче сприймання відповідно до спроєктованої концепції;
  • детально проаналізувати об’єкт спостереження, стимулювати запитання від дітей;
  • узагальнити інформацію, наголосити на значенні природи в житті людей.
 Об’єктами спостережень можуть бути явища природи, рослини, тварини. Зазвичай дітям найцікавіше спостерігати за представниками тваринного світу. Спостереження у повсякденному житті менші за обсягом пізнавального матеріалу, порівняно зі спеціально організованими. 
  Приклад спостереження за об’єктами неживої природи, перистими хмарами.
«Подивіться, які сьогодні ніжні хмарки на голубому небі. Ви вже бачили коли-небудь такі? Хто знає, як вони називаються? До чого вони подібні? Чому їх назвали перистими? Чому люди милуються їх красою. Чи випадає з таких хмар дощ або сніг. Ці хмарки, пояснює вихователь, знаходяться дуже високо на небі. Хто з вас літав на літаку, той, напевно, знає, що на висоті дуже холодно і хмарки ці складаються з дрібнесеньких крижинок. Ви правильно помітили, що з таких хмарок не випадає сніг чи дощ. Люди милуються прозорим голубим небом з легкими, ніби пір'їни, хмарками, і художники малюють їх на шпалерах і тканинах».
  Приклад спостереження за об’єктами живої природи.
Зупинивши дітей біля рослини, що цвіте, вихователь пропонує їм уважно роздивитися рослину і пригадати, як вона називається. Далі вихователь розповідає, що називають її мати-й-мачуха, і запитує, чим вона подобається дітям. Вислухавши відповіді дітей, вихователь розповідає, що квітка схожа на маленьке сонечко, яке наче тягнеться до великого Сонця. А на яку добре знайому вам рослину вона схожа? (На кульбабу). А як можна відрізнити рослини одну від одної? 
Обстежуючи рослину за допомогою дотикового, зорового, нюхового аналізаторів діти разом з вихователем відзначають, що стебло у мати-й-мачухи покрите маленькими лусочками, листків немає. У кульбаби стебло гладеньке, є листки. Чому ж мати-й-мачуха так рано розцвітає, може, хтось із вас знає? Це тому, що вона має таємниці. Хочете про них дізнатися? Таємничим голосом вихователь розповідає, що ще з минулого літа мати-й-мачуха запасає поживні речовини в своїх товстих кореневищах, неначе у комірках, а тому рано навесні, як тільки пригріє сонечко, вона першою розцвітає.
  Отже,  через систему організованих спостережень, можливо  розширити знання дитини про світ живої та неживої природи, активувати пізнавальну активність та розвивати емоційний відгук дітей на красу природи. Приєднуйтеся до спостережень  за природою разом з дітьми  дотримуючись вказівок та рекомендацій вихователя.

Джерела: 
https://oplatforma.com.ua/article/2250-sposterejennya-dnz» 
http://zdo31.uz.ua/index.php/2015-02-18-13-43-53/28-sposterezhennya   




неділя

"Як працювати з відео"

Шановні батьки, користуючись відеофайлами із мережі важливо не лише просто переглянути відео, а й обговорити його з дитиною дотримуючись певних правил.  

До вашої уваги приклад обговорення відео по Ознайомленню з навколишнім світом на тему: "Хто як зимує"

Переглянути відео можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=cEgaM2N2rJk


Дайте діткам перглянути відео(1-2рази), після перегляду задайте кілька запитань: 

1. Яка пора року на відео? 

2. Про яких тварин розповідають у відео?(бажано щоб дитина перерахувала тваринок)

3. Як зимують ведмідь та їжачок?

4. Як зимує зайчик? Коли він спить, а коли виходить поїсти?Що йому до смаку?

5. Де найбільше часу взимку проводить білочка? Чим харчуєтья?

6. Чому лисичка спить на снігу? Коли вона ховається у нору? Чим харчується?

7. Як ведуть себе взимку вовки? На яких тварин вони полюють?

8. Що відбувається з пташками взимку? Як ми можемо їм допомогти?

Зверніть увагу, що  такі запитання стимулюють розвиток пам'яті, уваги та мовлення. 

Бажаю вам гарних перглядів, цікавих обговорень та скорішої перемоги!